Pšeničné otruby se získávají při zpracování pšenice a jedná se převážně o části slupek. V kuchyni se dají skvěle v malých dávkách využít jako doplněk vaření. Vyzkoušejte v biokvalitě.
Tipy a recepty na použití pšeničných otrub:
- pečivo - otruby můžete přidat do domácího chleba nebo třeba housek a obohatit je tak o vlákninu
- müsli - otruby vsypejte do vašeho oblíbeného müsli, výborné jsou například s jogurtem, chutnat vám budou i v domácích müsli tyčinkách
- sladké pečivo - zapracujte otruby do muffinů nebo sušenek a přidejte jim tak nový rozměr
- kaše - při snídani můžou být otruby i součástí kaše
- zahušťování - husté polévky jako zelňačka lze ke konci zahustit i otrubami, stačí po přidání už jen 5 minut povařit
Pšenice pochází z divokých trav a patří k nejstarším plodinám pěstovaným člověkem. Provází nás od počátků zemědělství, tedy mnoho tisíc let. Za tu dobu samozřejmě vznikla spousta druhů a odrůd.
Planeta Země každý rok vydá 600 milionů tun pšenice, které poskytnou potravu miliardám lidí. Tato obilnina zůstává základem výživy člověka a poskytuje potravu většímu počtu obyvatel planety než kterákoliv jiná plodina.
Biopotraviny vždy prochází systémem kontrol a certifikace, který zajišťuje jejich kvalitu a umožňuje jim nést toto označení. Jejich biokvalitu docení především lidé se zájmem o ekologické zemědělství a udržitelný systém hospodaření.
Otruby PŠENIČNÉ*. *produkt kontrolovaného ekologckého zemědělstvíKonzumujte s jogurtem nebo džusem, můžete přidávat do pečiva, kaší nebo müsli.
Kalorická hodnota/energie (na 100g):940kJ/216kcal. Tuky: 4,25 g. z toho nasycené mastné kyseliny: 0,63 g. Sacharidy: 64,5 g. z toho cukry: 0,41 g. Bílkoviny: 15,6 g. Sůl: 0,02 g
Skladování: Při teplotě do 20 °C a relativní vlhkosti do 65 %. Nevystavujte přímým slunečním paprskům.
Legislativní zařazení: Mlýnský obilný výrobek – otruby.